Oulu pentunäyttely 16.09.2018
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Ryhmän parhaat|BIS-tulokset|Junior Handler tulokset
Ryhmän parhaat
FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat
Tuomari Pehar Tino
1.australianpaimenkoiraKiowa American Dream Fallcat, om. Yliräisänen Iiris & Yliräisänen Paula, Rovaniemi
2.sileäkarvainen collieDiamondfox So Lively Viola, om. Rönkkö Tarja & Iivonen Päivi, Oulu
3.schipperkeUsvataifuunin Iverinka, om. Korkiakoski & Kasv. Sari, Kello
4.pitkäkarvainen collieMidnite Special Sympathy For The Devil, om. Heikkinen Tiina, Kuukanniemi
FCI 2 - Pinserit, snautserit ja molossit
Tuomari Palosaari Juha
1.shar peiPei Attention Tiramisu Treasure, om. Lerner Katja
2.bernhardinkoira, pitkäkarvainenSaint Verna Fabulous Fauna, om. Vahvelainen Katariina, Ii
3.newfoundlandinkoiraFlying Tail's Girl Power For Pepperitas, om. Mattila Kaisa, Jääli
4.tiibetinmastiffiQuiang Shi Soirée De Noël, om. Halme Arja, Tupos
FCI 3 - Terrierit
Tuomari Birk Carsten
1.staffordshirenbullterrieriFaiter Empire Of Highline, om. Pylkkänen Niina, Kalvitsa
2.skotlanninterrieriSirkiss Stay Cool, om. Somero Tiina & Kropsu Kalle, Oulu
3.cairnterrieriGolden Fairytail I Am Royal Flower, om. Väänänen Minna, Jääli
4.englanninkääpiöterrieriSnowfly's Celtic Warrior, om. Kuivalainen Hanna & Suoniemi Anne-Mari, Oulu
FCI 4 - Mäyräkoirat
Tuomari Byrnes James
1.mäyräkoira, pitkäkarvainenZenetta's Dimitrios, om. Kanniainen Heikki Ja Arja & Hilakivi Maiju & Hilakivi Teppo, Oulunsalo
2.mäyräkoira, karkeakarvainenHattukallion Ap Ellinoora, om. Sorvoja Marika & Sorvoja Marko, Tornio
3.mäyräkoira, kääpiömäyräkoira pitkäkarvainenGalewinns Dare To Dream, om. Merinen Katri & Artiola Pauliina, Haukipudas
FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
Tuomari Liimatainen Jussi
1.alaskanmalamuuttiPayok Borealis Kermode Bear, om. Rinta-Aho Riikka & Rinta-Aho Kari-Pekka, Vimpeli
2.saksanpystykorva, kleinspitz, valkoinenLumitarinan Elegantti Elena, om. Jussinpekka Laura & Vähäkuopus Eila, Martinniemi
3.suomenlapinkoiraSavumerkin Räyhä Ralf, om. Vettenranta Sanna & Honkuri Markku, Lautiosaari
4.lapinporokoiraChevrott's Lowanna, om. Karppine Anne & Mäntyranta-Mustonen Minna & Rauhala Mari
FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat
Tuomari Angeria Anna Lena
1.dalmatiankoiraTallpeak Nevahööd, om. Törnroos Sanna & Ruottinen Jere, Kuortti
2.beagleKepein B-Suunnitelma, om. Keränen Inga & Keränen Petri, Kajaani
3.suomenajokoiraAlapörkän X-Files, om. Saari Kai, Oulu
FCI 7 - Kanakoirat
Tuomari Byrnes James
1.pointteriWeimpoint Cadbury Brownie, om. Närhi-Jääskeläinen Tiina & Pilatus Kristina & Jääskeläinen Timo, Puponmäki
2.italianseisojaHeinäaron Torrioni Pomedes, om. Juhola Kiira, Nissilä
3.lyhytkarvainen saksanseisojaAlavanmaan Dasan, om. Heiskanen Kirsi, Liminka
4.bretoniLuokin Elvis, om. Paumio Sirpa, Pihtipudas
FCI 8 - Noutajat, vesikoirat ja ylösajavat
Tuomari Eriksson Nicklas
1.kultainennoutajaThanks Again Grace Kelly, om. Immonen Birgitta & Korhonen Elina, Jääli
2.labradorinnoutajaLilymoon Shaftal By Tilli, om. Poikajärvi Pia, Jääli
3.cockerspanieliAamunkoiton Billy The Kid, om. Karjalainen Annika, Oulu
4.kiharakarvainen noutajaJuhellus Xo Rey, om. Hertta Pesonen & Pesonen Tenho, Oulu
FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat
Tuomari Gonzalbo Maite
1.bichon friséLadykiller's Eyes On The Prize, om. Räisänen Tiina & Paasimaa Maarit, Kempele
2.tiibetinterrieriShabash Puckish Paxton, om. Huhtakangas Ulla, Kemi
3.havannankoiraEi-San Qvistin Reino, om. Mäkelä Mari, Seinäjoki
4.lhasa apsoYarmilan Mikä Upea Ilmestys, om. Östman Desiré, Pietarsaari
FCI 10 - Vinttikoirat
Tuomari Palosaari Juha
1.irlanninsusikoiraRiverwolf Shania Twain, om. Näsänen Outi & Lehto-Nevala Riitta, Pulkkila
2.whippetTiger's Chaos Message From King Ragnar, om. Lintula Riina, Keminmaa
3.salukiAziz Sheraz, om. Söderling Heidi & Ekblad Sanja, Oulu
4.italianvinttikoiraSprintholic Amore, om. Lauri Ella, Oulu
v.2018.06.26(01)