Pohjoismaiden Voittaja 2017 09.12.2017
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Ryhmän parhaat|BIS-tulokset|Junior Handler tulokset
Ryhmän parhaat
FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat
Tuomari Mijatovic Jadranka
1. sileäkarvainen collie
Clingstone's Make My Day, om. Asikainen Satu, Riihimäki
2. hollanninpaimenkoira, lyhytkarvainen
Kiilankullan Ilmatar, om. Siitonen Saana, Rovaniemi
3. puli, valkoinen
Hungary White Puli Doki, om. Rüsz Bodil & Grasso Vej, Tanska
4. maremmano-abruzzese
Finska Filippa Mei Dan Di Santamaria, om. Sandberg Nada, Förby
FCI 2 - Pinserit, snautserit ja molossit
Tuomari Tevalin Kirsi
1. tiibetinmastiffi
Petro-Prestije Simela, om. Smirnova V.G, Venäjä
2. suursnautseri, musta
Stablemaster's Arsene Lupin, om. Fabergé Frances & Lundström Sofie, Jomala
3. leonberginkoira
Pia Desiderata Dianthus Golden Cross, om. Tsybulnikova Yulia, Venäjä
4. bokseri
Calvin Klein Della Cappastorta, om. Rikkilä Anne, Forssa
FCI 3 - Terrierit
Tuomari Lleton Lillian
1. sileäkarvainen kettuterrieri
Texforrier Worth It, om. Nyman Molli & Tammiala-Salonen Tuulikki & Salonen Juulia, Villähde
2. valkoinen länsiylämaanterrieri
Mechta Nataly C`Tsukimi Matsuri, om. Sarandaeva L., Venäjä
3. walesinterrieri
High Voltages Harry Potter, om. Eeva Elina, Vantaa
4. skotlanninterrieri
Quaint Quincent, om. Tuuliniemi Arja, Espoo
FCI 4 - Mäyräkoirat
Tuomari Busta Jan
1. mäyräkoira, karkeakarvainen
Treis Pinheiros Wild Again Sw, om. Hirvonen Sari & Komulainen Kati, Hirvihaara
2. mäyräkoira, kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen
Picollo Teckel Infanta, om. Ekaterina Pikul, Venäjä
3. mäyräkoira, kääpiömäyräkoira karkeakarvainen
Magik Rainbow Verino Roberto Gold, om. Victoia Ivanova, Venäjä
4. mäyräkoira, lyhytkarvainen
Harizma Iz Strani Grez, om. Pershina Victoria, Venäjä
FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
Tuomari Skalin Bo
1. faaraokoira
Vaskurs Gisela Harabo Qiwidotter, om. Hall Jenny, Ruotsi
2. saksanpystykorva, pomeranian
Victory's Flame Luxury Man, om. Olsen Toini, Norja
3. samojedinkoira
Smiling Snowball Letter To Tolstoi, om. Uspenski Kristiine & Põlda Kadri, Viro
4. islanninlammaskoira
Surtsey's S-Skolli, om. Olsen Wilfred & Olsen Ulrikke, Tanska
FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat
Tuomari Kipinä Markku
1. suomenajokoira
Jänistenherran Celeste, om. Lepistö Jaana, Peräseinäjoki
2. basset artésien normand
Vitruvians Don, om. Svensson Gunilla, Ruotsi
3. dunkerinajokoira
Sivesindhøgdas D Odin, om. Haapiainen-Liikanen Auli, Pajulankylä
4. petit basset griffon vendéen
Boom Chigaco Van Tum-Tum's Vriendjes, om. Leinonen Hanna & Huikeshoven Gwen, Sauvo
FCI 7 - Kanakoirat
Tuomari Mattila Paavo
1. punainen irlanninsetteri
Applegrove Bechamel, om. Trusov Igor, Venäjä
2. lyhytkarvainen saksanseisoja
Ruijanpalon Kirkkovene, om. Herrala Paula, Kalajoki
3. karkeakarvainen saksanseisoja
Rikurovan Iira, om. Haarala Pia & Haarala Juho, Pattijoki
4. karkeakarvainen unkarinvizsla
Tangrams Mimosa, om. Laitinen Lea, Untamala
FCI 8 - Noutajat, vesikoirat ja ylösajavat
Tuomari Goncalves Rui
1. sileäkarvainen noutaja
Altaflats Ain't I'm A Dog, om. Wiesener Ida, Norja
2. amerikancockerspanieli
Very Vigie Look At Me, om. Vartiainen Sanna & Huovila Pirjo, Lappeenranta
3. portugalinvesikoira
Adventurer's Dorian Gray By Alex, om. Tammi Sanna & Railamaa Jaana, Turku
4. cockerspanieli
Coastline Johnny B.Good, om. Korpi Mariann & Finnig Mariann, Kellokoski
FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat
Tuomari Blanusa Natasa
1. villakoira, toy
Evak's Watermark, om. Mankova Natalia, Venäjä
2. bichon frisé
Jitterbop Clap Your Hands, om. Närkki Marella, Porvoo
3. coton de tuléar
Simply Grand Schumann, om. Saarijoki Heidi, Kuusa
4. mopsi
Pugbully Mr Flash, om. Revdal Anne Karin, Norja
FCI 10 - Vinttikoirat
Tuomari Thompson Felicity
1. englanninvinttikoira
Fortheringhay's Awakening Of Love, om. Wüger Crisitna, Saksa
2. saluki
Aziz Qismah, om. Jalkanen Stina & Jalkanen Janette, Jyväskylä
3. venäjänvinttikoira
Borscana Eurocub, om. Sellin Rickard, Ruotsi
4. whippet
Sagramour Graceful Henrietta, om. Aaltio Marina & Timonen Unto, Evitskog
v.2017.11.27(01)