Helsinki Winner 2017 08.12.2017
FCI 1|FCI 2|FCI 3|FCI 4|FCI 5|FCI 6|FCI 7|FCI 8|FCI 9|FCI 10
Ryhmän parhaat|BIS-tulokset|Junior Handler tulokset
Ryhmän parhaat
FCI 1 - Lammas- ja karjakoirat
Tuomari Skalin Natalja
1. sileäkarvainen collie
Timonan Veronica Velvet, om. Tikkanen Tuula, Pekola
2. partacollie
Memorylane Uno Dos Tres Flash, om. Silvennoinen Susan & Brusin Nina, Nummela
3. belgianpaimenkoira, tervueren
Flammeus Superstar, om. Hotanen Tiina & Hotanen Ann-Sophie, Turku
4. shetlanninlammaskoira
Lundecock's Sticky Fingers, om. Andersson Johnny, Ruotsi
FCI 2 - Pinserit, snautserit ja molossit
Tuomari Heikkinen-Lehkonen Paula
1. newfoundlandinkoira
Goldbear's Kentucky Klondike, om. Seima Markku, Sahalahti
2. suursnautseri, musta
Stablemaster's Absolutely Right, om. Fabergé Frances & Lundström Sofie, Jomala
3. snautseri, musta
Velvet Dandy´S Fafner, om. Lange Veronica, Ruotsi
4. tiibetinmastiffi
Petro-Prestije Simela, om. Smirnova V.G, Venäjä
FCI 3 - Terrierit
Tuomari Mäkinen Maija
1. karkeakarvainen kettuterrieri
Shark V.D. Bismarckquelle, om. Tervonen Paavo & Palosaari Juha, Mikkeli
2. skotlanninterrieri
Quaint Quincent, om. Tuuliniemi Arja, Espoo
3. jackrussellinterrieri
Algrafs Archi Royal, om. Degtyar Irina, Venäjä
4. australianterrieri
Bluepepper's Thor, om. Ahola Marjo & Ahola Vikke, Sotkamo
FCI 4 - Mäyräkoirat
Tuomari Lokodi Csaba Zsolt
1. mäyräkoira, kääpiömäyräkoira karkeakarvainen
Magik Rainbow Verino Roberto Gold, om. Victoria Ivanova, Venäjä
2. mäyräkoira, kaniinimäyräkoira lyhytkarvainen
Picollo Teckel Infanta, om. Ekaterina Pikul, Venäjä
3. mäyräkoira, karkeakarvainen
Tappijalan Miss Marple, om. Siljander Nina & Kujala Toni & Lehtolammi Nina, Forssa
4. mäyräkoira, kääpiömäyräkoira pitkäkarvainen
Rodels Rambling Rose, om. Ståhlberg Perttu & Ståhlberg Heini & Iivonen Pia, Helsinki
FCI 5 - Pystykorvat ja alkukantaiset koirat
Tuomari Aaltonen Pirjo
1. basenji
Faraoland La Vie En Rose, om. Pukkila Anneli & Salminen Jaana, Helsinki
2. faaraokoira
Vaskurs Gisela Harabo Qiwidotter, om. Hall Jenny, Ruotsi
3. pohjanpystykorva
Washaway Chicchoix Grand Diva, om. Kilpeläinen-Turunen Kati & Holopainen Niina, Kajaani
4. suomenpystykorva
Loukkaharjun Aito Lempi, om. Silomäki Päivi & Lielahti Anni & Lielahti Toivo, Parkano
FCI 6 - Ajavat ja jäljestävät koirat
Tuomari Bodegård Göran
1. suomenajokoira
Jänistenherran Anni, om. Kotalampi Anne, Tampere
2. bretagnenbassetti
Whistlewood's Creme De La Creme, om. Stromberg Elisabeth, Ruotsi
3. basset artésien normand
Ritzypal's Forest Wizard, om. Vigren Virpi, Pori
4. vihikoira
Eseniya Dlya Nadezhdi Ksenii, om. Bartashevich Anna & Ivanova Olga, Venäjä
FCI 7 - Kanakoirat
Tuomari Senashenko Ekaterina
1. punainen irlanninsetteri
Wind Chart At Original Dot Com, om. Kontio Mikko & Ylitalo Mikko, Vantaa
2. weimarinseisoja, lyhytkarvainen
Rylio Dusty Summer Road, om. Bendinskas Mindaugas, Liettua
3. pointteri
Weimpoint N Seasyde No Autographs Pls, om. Lahikainen Katariina & Pilatus Kristina, Lammi
4. auvergnenseisoja
Wildjane's Clos Del'echo Chinon, om. Bergsten Janette & Bergsten Kimi, Espoo
FCI 8 - Noutajat, vesikoirat ja ylösajavat
Tuomari Kärkäs Leila
1. cockerspanieli
Coastline Johnny B.Good, om. Korpi Mariann & Finnig Anett, Kellokoski
2. lagotto romagnolo
Bazolo Dioro Di Mario, om. Estupiñan Inge-Maj & Estupiñan Justo, Övermalax
3. labradorinnoutaja
Labry Berry Bear Baloo, om. Nedbaeva Elena & Nikishkina Larisa, Venäjä
4. amerikancockerspanieli
Caci's Could Be Messi, om. Östman Carina, Ruotsi
FCI 9 - Seurakoirat ja kääpiökoirat
Tuomari Cochetti Francesco
1. bichon frisé
Jitterbop Clap Your Hands, om. Närkki Marella, Porvoo
2. ranskanbulldoggi
A'vigdors Parsifal, om. Komissarova Ekaterina & Berrey Dave, Venäjä
3. bostoninterrieri
Canmoy's Boston Girlie Tour, om. Rämänen Mari & Palosaari Ella, Espoo
4. chihuahua, pitkäkarvainen
Bramvers Iris, om. Peeker Irene
FCI 10 - Vinttikoirat
Tuomari Coppel Christophe
1. whippet
Sagramour Graceful Henrietta, om. Aaltio Marina & Timonen Unto, Evitskog
2. saluki
Aziz Karim, om. Piili-Sinkkonen Päivi, Laukaa
3. englanninvinttikoira
Sobers Xtravaganza, om. Ahrens Primavera & Primavera Bitte & Pierluigi, Italia
4. unkarinvinttikoira
Hajnali Tejszínhabos Kakaó, om. Ström Janica, Pukkila
v.2018.04.11(01)